Jesteś tutaj:  Start / biuletyn / Podatki i Rachunkowość

BDO Podatki i Rachunkowość nr 3 (125) 2018

Od Redakcji

 


 

Szanowni Państwo!

Trwa już gorący okres składania zeznań podatkowych za 2017 rok. Okazuje się, że przeciętny czas wypełnienia PIT-u trwa 42 minuty. Nadpłata podlega zwrotowi w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji. Rzecz jasna, im wcześniej dostarczymy zeznanie do urzędu skarbowego, tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku. Jeśli zrobiliśmy to w styczniu, to średni czas oczekiwania na zwrot pieniędzy wynosił 23 dni, jeżeli w marcu, to ten okres wydłuży się do 41 dni, jeśli zaś uczynimy to w ostatniej chwili, czyli w kwietniu, będą to 52 dni.

Najczęściej podatnicy wybierają formę elektroniczną przesłania PIT-u do skarbówki, co skraca czas wprowadzania danych. Można w tym celu odwiedzić np. portal podatkowy resortu finansów i wybrać jeden z trzech sposobów wypełnienia zeznania rocznego. Pierwszy polega na skorzystaniu z aplikacji e-Deklaracje i pobraniu, po wstawieniu danych, urzędowego poświadczenia odbioru, które jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego bądź potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Warto pamiętać, że bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego można wysłać: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A, PIT-CFC wraz z załącznikami oraz korektę tych deklaracji.

Drugi sposób, to skorzystanie przez podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38, ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego przez urząd skarbowy.  Ta usługa (tzw. PFR) będzie dostępna od 15 marca 2018 r., przy czym można uzupełnić PIT np. o ulgi na dzieci, odliczenia oraz przekazać 1 proc. podatku  dla wskazanej organizacji pożytku publicznego. Trzeci zaś sposób polega na złożeniu wniosku (PIT-WZ) o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. Skarbówka na podstawie danych z tego wniosku oraz informacji od pracodawców lub organów rentowych przygotuje PIT-37. Wniosek PIT-WZ można złożyć do 16 kwietnia br.

 

W tym numerze Biuletynu omawiamy kwestie dotyczące:

Zapraszam do lektury i bezpłatnej subskrypcji biuletynu!
Redaktor prowadzący
Sławomir WachARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
wyszukiwarka zaawansowana
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

NASI PARTNERZY