Jesteś tutaj:  Start / biuletyn / Podatki i Rachunkowość

BDO Podatki i Rachunkowość nr 4 (126) 2018

Od Redakcji

 


 

Szanowni Państwo!

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w lutym br. 1 508 458 przedsiębiorców złożyło w terminie informację za styczeń 2018 r. o prowadzonej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT). Wśród mankamentów w wywiązaniu się z tego obowiązku resort wymienia uwzględnianie w Jednolitym Pliku Kontrolnym zakupu faktur VAT wystawionych przez podmioty, które nie są czynnymi podatnikami VAT, rozbieżności w kwotach transakcji wykazanych przez podatników i ich kontrahentów, nieskładanie JPK_VAT przez podmioty, które powinny to zrobić.

Ze wstępnej analizy ministerstwa wynika, że wśród 650 mln faktur 85 tysięcy z nich budzi podejrzenie, że są tzw. pustymi fakturami, a ich wystawienie nie ma odzwierciedlenia w stanie faktycznym. Wystawiło je ponad 36 tys. podmiotów na prawie 105 mln zł. Teraz te faktury sprawdzi i zweryfikuje Krajowa Administracja Skarbowa. Jak stwierdził przedstawiciel resortu, za pewien czas, przy większej liczbie informacji, można będzie szybciej identyfikować próby oszust podatkowych.
Minister finansów prof. Teresa Czerwińska zapowiedziała, że z uwagi na to, iż JPK_VAT zawiera obszerne dane, planowana jest od stycznia 2019 r. rezygnacja z przekazywania deklaracji VAT.

 

Wszystkim Czytelnikom Biuletynu życzę spokojnych, radosnych Świąt Wielkanocnych!

 

W tym wydaniu omawiamy kwestie dotyczące:

Zapraszam do lektury i bezpłatnej subskrypcji biuletynu!
Redaktor prowadzący
Sławomir WachARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
wyszukiwarka zaawansowana
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

NASI PARTNERZY