Jesteś tutaj:  Start / biuletyn / Podatki i Rachunkowość / BDO Podatki i Rachunkowość nr 11 (121) 2017 / German Desk / Ministerstwo Finansów ostrzega przed manipulowaniem VAT przy sprzedaży zestawów

BDO Podatki i Rachunkowość nr 11 (121) 2017

A   A   A

Ministerstwo Finansów ostrzega przed manipulowaniem VAT przy sprzedaży zestawów

(Autor: Monika Klukowska-Świtalska, Źródło: BDO)

Ministerstwo Finansów ostrzega podatników przed manipulowaniem podstawą opodatkowania VAT przy sprzedaży towarów w formie zestawów. Ostrzeżenie zostało opublikowane na stronie internetowej Krajowej Administracji Skarbowej (http://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa) w dniu 29 września 2017 r. pod nazwą: „Nieprawidłowe określanie podstawy opodatkowania VAT dla towarów sprzedawanych w formie zestawów”.

 

Ministerstwo zauważa, że manipulowanie podstawą opodatkowania dotyczy przede wszystkim zestawów (oferowanych jako promocyjne) składających się z towarów opodatkowanych podstawową stawką VAT oraz obniżoną stawką VAT. Praktyka taka ma na celu osiągnięcie korzyści podatkowej w postaci obniżenia zobowiązania podatkowego w VAT, poprzez zawyżanie ceny towaru opodatkowanego stawką obniżoną VAT, przy jednoczesnym zaniżaniu ceny towaru opodatkowanego stawką podstawową VAT. Autor ostrzeżenia podaje przy tym przykładowe sytuacje, w których organy podatkowe zaobserwowały nieakceptowalne z punktu widzenia VAT praktyki, np. przy sprzedaży w zestawie artykułu spożywczego i napoju (kanapka + napój) czy też wyrobu medycznego i kosmetycznego (bandaż + kosmetyk).

W komunikacie Ministerstwo Finansów informuje i ostrzega, że „w przypadku towarów i usług sprzedawanych w zestawach, nieproporcjonalne obniżenie podstawy opodatkowania stawką podstawową w stosunku do podstawy opodatkowania stawką obniżoną naraża podatnika na ryzyko sporu z organem podatkowym, ponieważ tego rodzaju rozwiązania optymalizacyjne mogą zostać uznane przez organy podatkowe (po dokonaniu analizy całokształtu okoliczności faktycznych) za praktykę stanowiącą nadużycie prawa” (w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług).

Uznanie w konkretnym przypadku przez organ podatkowy stosowanego przez podatnika procederu za nadużycie prawa będzie wiązało się z negatywnymi dla tego podatnika konsekwencjami związanymi z koniecznością zapłaty VAT, wraz z odsetkami i sankcjami określonymi w ustawie o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym Ministerstwo Finansów zaleca, aby podatnicy, którzy stosowali lub stosują powyższe praktyki dokonali prawidłowego rozliczenia VAT oraz złożyli stosowną korektę deklaracji.Monika Klukowska-Świtalska

Autorka jest radcą prawnym, doradcą podatkowym, German Desk, BDO Sp. z o.o.

 

Biorąc pod uwagę rosnące z roku na rok zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem, rosnący trend eksportu na rynki niemieckojęzyczne bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich przedsiębiorstw oraz wychodząc naprzeciw zmieniającym się trendom w gospodarce globalnej, powstał w BDO międzynarodowy Zespół German Desk składający się ze specjalistów działających we wszystkich liniach biznesowych i obsługujących kompleksowo przedsiębiorstwa. German Desk wspiera przedsiębiorstwa przy wejściu zarówno na rynek polski, jak i na rynki niemieckiego obszaru językowego oraz pomaga przy prowadzeniu bieżącej działalności.

 

Jeśli w czasie lektury niniejszego artykułu pojawiły się z Państwa strony pytania lub wątpliwości, pozostajemy do dyspozycji i z przyjemnością udzielimy dodatkowych wyjaśnień:
anna.misztela@bdo.pl


<< powrót
ARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
wyszukiwarka zaawansowana
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

NASI PARTNERZY