Jesteś tutaj:  Start / biuletyn / Prawo Pracy i HR

BDO Prawo Pracy i HR nr 1 (17) 2018

Od Redakcji


 

Szanowni Państwo!

W grudniu ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło rekordową wysokość 4973,73 zł brutto. Eksperci Work Service przewidują, że średnia płaca wzrośnie w tym roku o 6-7 proc., zwłaszcza że w firmach odczuwane są niedobory kadrowe, a stopa bezrobocia jest niska. W 2017 r. 51 proc. pracodawców miało problemy z pozyskaniem nowych pracowników. Jeden na sześciu  Polaków ma kłopoty ze znalezieniem pracy, a z badań Work Service wynika, że najczęściej brakuje konkretnych ofert dla osób mających określone wykształcenie i kwalifikacje. Być może sytuację poprawiłoby podanie w ogłoszeniach o pracę stawek z wynagrodzeniami i widełek płacowych.

Z kolei według badań Randstad Polska podwyżki zarobków planuje 43 proc. przedsiębiorców, zwłaszcza w takich sektorach jak transport, gospodarka magazynowa, łączność, przemysł, a także w branży nowoczesnych usług dla biznesu. Co ciekawe, płace zamierza zwiększyć 54 proc. pracodawców z obszarów wiejskich, położonych z dala od dużych aglomeracji.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że kobiety zarabiają średnio w Polsce – w zależności od metody obliczeń – od 7% do 18,5 proc. mniej niż mężczyźni i mają przeciętnie ok. 700 zł niższe wynagrodzenie.
W 2018 r. najniższa płaca wzrosła z 2 000 zł do 2 100 zł, natomiast minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wynosi 13,70 zł.

W tym wydaniu poruszamy kwestie dotyczące:

Zapraszam do lektury i bezpłatnej subskrypcji biuletynu!
Redaktor prowadzący
Sławomir WachARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
wyszukiwarka zaawansowana
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

NASI PARTNERZY