Jesteś tutaj:  Start / biuletyn / Prawo Pracy i HR / BDO Prawo Pracy i HR nr 4 (14) 2017 / Umowy w praktyce / Umowa na wykonanie określonej pracy jest umową na czas określony

BDO Prawo Pracy i HR nr 4 (14) 2017

A   A   A

Umowa na wykonanie określonej pracy jest umową na czas określony

(Autor: Monika Wacikowska, Źródło: BDO)

Umowa na czas wykonania określonej pracy (np. projektu) jest, jeśli chodzi o jej prawnie ustanowiony rodzaj, umową na czas określony, a w ślad za tym, w swej treści musi zawierać nie tylko informację o tym, że jest podpisana w celu wykonania określonej pracy, ale również przewidywany termin, do którego ma ona trwać.

 

Od 22 lutego 2016 r. w Kodeksie pracy mamy trzy rodzaje umów o pracę – umowę na okres próbny, umowę na czas określony i umowę na czas nieokreślony. Brak jest dwóch rodzajów umów, które przed tą datą również mogliśmy odnaleźć w regulacjach kodeksowych – umowy „na zastępstwo” oraz umowy na czas wykonania określonej pracy.

Jeśli pracodawca chce podpisać umowę o pracę z pracownikiem, który ma wykonać określoną pracę (np. projekt czy kontrakt) to powinien podpisać z nim umowę na czas określony. Jako datę końcową tej umowy powinien wskazać przewidywany termin, do którego taka umowa ma trwać. Jeśli okaże się, że praca zostanie wykonana wcześniej niż było to przewidywane – umowę taką będzie można rozwiązać wcześniej na mocy wypowiedzenia lub ewentualnie porozumienia stron.

Jeśli zaś realizacja zadania, do wykonania którego była zawarta umowa będzie się wydłużać – umowę taką pracodawca będzie mógł również przedłużać i to w sposób praktycznie nieograniczony. Aby to jednak było możliwe, w treści umowy trzeba wpisać fakt, iż jest ona zawarta w celu wykonania określonej pracy (np. projektu czy kontraktu) – to bowiem gwarantuje, że taka umowa o pracę zawarta na czas określony nie będzie podlegała limitom takich umów (co do zasady umów na czas określony nie może być bowiem więcej niż 3 i nie mogą one same oraz łącznie przekroczyć 33 miesięcy).
Ponadto należy pamiętać o tym, iż o zawarciu takiej umowy pracodawca ma obowiązek zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia.

 

Podstawa prawna: art. 25 § 1, art. 251 § 1 i § 4 pkt 4 i § 5 , art. 29 § 11 Kodeksu pracy.

 Monika Wacikowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem, właściciel firmy doradczej JUSTICARE KANCELARIA PRAWA PRACY zajmującej się doradztwem w zakresie prawa pracy, w tym również branżowym – dotyczącym m.in. pracowników szkół i przedszkoli, kierowców, pracowników podmiotów leczniczych, pracowników instytucji kultury, pracowników samorządowych, pracowników urzędów państwowych itd., były pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy – ogólnopolski koordynator kontroli dotyczących czasu pracy, w tym również czasu pracy w służbie zdrowia.
Szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte, jak i zamknięte przygotowywane dla podmiotów mających problemy ze stosowaniem przepisów z zakresu prawa pracy. Prowadzi m.in. szkolenia dla BDO.
Jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz autorem książek, m.in.: „Czas pracy w podmiotach leczniczych”, „Czas pracy. Praktyczne rozwiązywanie problemów dotyczących planowania i rozliczania czasu pracy”, „Czas pracy – planowanie, rozliczanie, dokumentacja, przykłady”, „Płace w orzecznictwie Sądu Najwyższego”.


<< powrót
ARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
wyszukiwarka zaawansowana
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

NASI PARTNERZY